Početna >

Tribina povodom šezdesete godišnjice smrti
Nikosa Kazancakisa - 20. novembra 2017.

Odsek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta i Društvo prijatelјa Nikosa Kazancakisa (sedište u Ženevi) će povodom obeležavanja 60 godina od smrti pisca Nikosa Kazancakisa organizovati tribinu u ponedelјak 20. novembra, sa početkom u 18 časova, u kino-sali Filozofskog fakulteta. Učesnici tribine su poznavaoci, prevodiovci i poštovaoci Kaznacakisovog dela: dr Atina Vujuka,  dr Irena Bogdanović, dr Vladimir Bošković, dr Milena Jovanović, mr Izmini Radulović, dr Snežana Vukadinović, dr Vladan Bartula, ma Jovana Kostić, dr Vladimir Gvozden. U saradnji s Kulturnim centrom Novog Sada posle tribine biće prikazan kultni film Grk Zorba Mihalisa Kakojanisa.

Nikos Kazancakis (1883- 1957) je veliki grčki mislilac i  pisac izuzetno raznovrsnog književnog opusa i neobične stvaralačke snage. Više puta je bio nominovan za Nobelovu nagradu, ali je nikad nije dobio. Nјegov bogat spisatelјski rad obuhvata drame, poeziju, romane, književne i filosofske eseje i traktate, enciklopedijske reference, istorije književnosti, novinarske članke, lekiskografiju, biografije, prevodnu književnost i književnost za decu, memoare, putopise. Najpoznatija dela su ep Odiseja od 33333 stiha, filosofski esej Askeza - Salvatores Dei, romani Kapetan Mihalis, Sirotan Božji, Poslednje iskušenje, Hristos ponovo razapet, Doživlјaji Aleksisa Zorbe. Poslednja tri romana su i ekranizovana u filmskim ostvarenjima Žila Dasena Onaj što mora da mre  (1957), Majkla Kakojanisa Grk Zorba (1964) i Martina Skorsezea Poslednje Hristovo iskušenje (1988), dok je po romanu Doživlјaji Aleksisa Zorbe čuveni kompozitor Mikis Teodorakis napisao muziku za balet.

Ovaj kulturni događaj je otvoren za javnost, a ulaz besplatan. Filozofski fakultet poziva studente, zaposlene i sve zainteresovane da dođu na tribinu Krik u nesnosnoj tišini da se zajedno setimo velikog pisca i njegovog dela.